dziewczyna

Autor: julka d, Gatunek: Proza, Dodano: 29 grudnia 2018, 18:34:21
[tekst został skasowany przez autora]

Komentarze (24)

  • julka d
  • 29 grudnia 2018, 18:35:04

  świat
  zamknięty w kolorach
  dzisiaj czerń
 • czy Dziewczyna to Ania Przybylska, bo widzę ogromne podobieństwo, oprócz nadmuchanych ust.

  Pięknie.


 • nie ma to jak Monet albo Manet:) nie przemawiają do mnie takie obrazy.

 • "Dwunastu braci, wierząc w sny..."

 • u mnie widać grafitowy krajobraz taki, apokaliptyczny, a ona mi się skojarzyła z łączniczką z powstania warszawskiego, z bandażem na głowie (taka faktura tam podobna prześwituje), aczkolwiek, usta ma jakby świeżutko, po gabinecie medycyny estetycznej ;)

  • Ir _
  • 29 grudnia 2018, 20:48:03

  Msz dziewczyna po traumatycznych przeżyciach.
  Stan psychiczny oddają te chirurgiczne siatki, a to, że oczy błyszczące życie i pełne usta, to dla mnie znak, że się nie poddaje, że to co kłębi się w niej nie musi zaraz odczytywać każdy napotkany człowiek. Ona się pozbiera, poskleja i w kolejnym obrazie nie będzie tyle czerni, a np. błękit.
  Baaardzo mi się podoba. Lubię gdy obraz do mnie mówi. A tutaj tak jest.

  Wiesz, Julka, to tylko mój odczyt, być może malując myślałaś o zupełnie czymś innym.

 • "Kobieta połatana". Ma to swoją wymowę, ale jak oglądam obrazy Picassa, to pojawia się w nej świadomości rozziew między malarstwem bogatym i inteligentnym, a próżnym i bezmyślnym. Na twą pociechę dodam, że wcale nie jest powiedziane, które jest wartościowsze, a przynajmniej mniej szkodliwe. Nadmiar inteligencji to jednak bagaż świadomości, poczucia misji i służby. Dlatego w takim płytkim podejściu upatruję szansę dla Ciebie. Na dzień dzisiejszy taka moja rada: nie upiększaj. Niech twój obraz powie coś szczerego od ciebie, twojego. Nie posługuj się pięknem ogólnie przyjętym. Zacznij od krótkich komuniktów malarskich. Pokonaj banał :)

 • Przebudzenie mumii. Nie wiem, czy wiesz, ale jedno oko, to symbol/mowa Iluminatów.

  • julka d
  • 30 grudnia 2018, 08:52:22

  fajne, różnorodne komentarze, hmm..:)

  nigdy, pewnie podobna jest do wielu innych dziewczyn.
  dziękuję:)

  Janie:) ciekawe skojarzenie, cieszę się, że odnalazłeś coś z klimatu Leśmiana.
  dzięki:)

  mowa trawa:) dzięki:))

  Ir_, ładna interpretacja, dla mnie ważna, bo Twoja. nawet się nie zastanawiaj co ja myślałam, bo to jest naprawdę nieistotne dla Ciebie. cieszy mnie tak różnorodny odbiór, bo gdybym chciała jednoznaczności, to pewnie bym machnęła coś bardzo oczywistego.
  dzięki:)

  • julka d
  • 30 grudnia 2018, 09:07:57


  Бёяєlє, najwyraźniej moja estetyka nie jest Twoją i to jest ok:) dziękuję za komentarz i fajny tytuł do obrazu:) mogłabym na tym zakończyć, ale chcę ciebie zrozumieć i żebyś ty zrozumiał mnie.
  podzieliłeś się swoimi rozterkami o: jak oglądam obrazy Picassa, to pojawia się w nej świadomości rozziew między malarstwem bogatym i inteligentnym, a próżnym i bezmyślnym.
  nie czuję się zdruzgotana twoją opinią o malarstwie picassa, więc nie musisz mnie pocieszać. a pojęcie wartości jest subiektywne. szkodliwości w tym temacie nie rozumiem. i żeby nie wiem co, to nie czuję się misjonarką. albo ktoś coś znajdzie coś dla siebie, albo nie, to przecież takie proste..
  dlatego też nie umiem się odnieść do twoich rad, bo zrobiłeś założenia że itd. i dałeś wytyczne:) więc mogę tylko znowu napisać: najwyraźniej moja estetyka nie jest Twoją i to jest ok:)
  daj link do twojego ulubionego malarza czy obrazu. chętnie zobaczę:)
  dziękuję:)

  • julka d
  • 30 grudnia 2018, 09:09:15

  Beatrix, następny fajny tytuł:) i tak, wiem, ale ono występuje raczej solistycznie i najczęściej w trójkącie:)
  dzięki:)

 • Chciałem ci wskazać inny obraz, ale zacząłem go szukać w historii mych internetowych odwiedzin i niestety przepadł jak kamień w wodę.

  Zatem może ten obraz:

  https://pbs.twimg.com/media/DvqVQefWkAUALZl.jpg


  Pozdrawiam :)

  • julka d
  • 30 grudnia 2018, 16:45:04

  i wszystko jasne:) brudne kolory, płaski plan, zero cieni, brak proporcji. kompletnie nie moja bajka.. ładna lewa pierś i talia.
  ale rozumiem, że takie malarstwo może się podobać. mamy całkowicie różną estetykę.

  wszystkiego dobrego Бёяєlє :)

 • Różne rzeczy każdy w danym dziele może zobaczyć. Może to nie jest obraz, który tematycznie podobny byłby do twojego, ale ma on np. puste pola farby, a nie zapełnione każde miejsce czymkolwiek, jak np. w twym obrazie z banano-motylem.

  Pewnie wynika to z twego charakteru i może tak być powinno, ale potrzebna jest świadomość, żeby idąc na żywioł wciąż robić coś sensownego :)

  • julka d
  • 30 grudnia 2018, 18:00:53

  raczej chodzi o wrażliwość na kształty, kolory, kompozycję. i o technike wykonania, a nie o podobieństwo tematyczne.
  gdybym chciała, żeby na moim poprzednim były puste miejsca, to bym je zostawiła.
  i jak dla mnie, to nie ma czegoś takiego, jak że ' być powinno'. jest tak, jak autor sobie wymyśli, projekt zrealizuje. i to coś może sie podobać, albo nie. tobie sie nie podoba i to nie jest dla mnie żaden problem, tylko rzecz zwyczajna. problemem się staje, gdy w trosce o mnie dajesz mi wskazówki, jak mam malować. a także stwierdzasz u mnie brak sensu, jakby w ogóle można było rozprawiać o sensie w obrazie, a zwłaszcza abstrakcyjnym. wyraziłeś swoją opinię i ja ją szanuję, nie staram się ciebie przekonać, żebyś zmienił zdanie. mamy po prostu inne poczucie piękna.

 • Wyraziłem swą opnię, zaproponowałaś, bym pokazał jakiś fajny obraz. Uczyniłem to. Skrytykowałaś ten obraz. Szanuję, ale w tym przypadku też się nie zgadzam. Tych kolorów nie nazwałbym brudnymi. Jest to jednak bogatsza kolorystyka od twojej. Ale nie będę starał ciebie przekonać, bo mamy inną wrażliwość i w ogóle wiele różnic między nami. I nie troszcz się o moje pdobieństwa do ciebie :)

 • Tym razem trochę słabo:

  1. Twarz zbyt lalkowata, pusta, nie wiadomo, czy malowana od przodu, czy trochę pod kątem (usta przedstawione jakby od przodu, a nie da się poprowadzić prostej przecinającej środek ust tak, żeby przechodziła przez grzbiet nosa).
  2. Coś nie tak z nosem. Nos wygląda jak łagodnie złamany, łagodnie, bo przez uderzenie młotem z obuchem w kształcie piłki! Złamany w sposób "zaokrąglony".
  3. Coś nie tak ze światłocieniem. Jeśli światło pada na lewy bok nosa, to powinno to być zaznaczone także w stosunku do ust.
  4. Coś nie tak z ustami. Gdyby górna krawędź górnej wargi była namalowana zgodnie z oświetleniem twarzy (spójrz na oświetlenie nosa), to ta górna krawędź, zarysowana u Ciebie na czarno, w kształcie linii przypominającej rozpłaszczoną literę "m", powinna chyba mieć dwa boki tej litery jaśniejsze, rozświetlone. Ten pierwszy odcinek łamanej i trzeci, na które powinno padać światło.
  5. Coś nie tak z drugim okiem. Gdyby ta biała plamka po stronie bez oka miała zaznaczać kącik tego niewidocznego oka, oczy byłyby umieszczone bardzo niesymetrycznie. To ukryte - dwa razy bliżej nosa niż to widoczne. Ale i bez uwzględniania tej plamki - coś jest nie tak.

 • Nie podoba mi się. Co nie znaczy, że nie może się podobać innym.
  Gdyby nie te szczegóły, o których napisałam, obraz mógłby ozdabiać okładkę Nowej Fantastyki.
  Wyobrażam też sobie wersję podwodną, w której możliwe są deformacje, załamania kształtów (np. nosa). Wtedy jednak musiałabyś te deformacje podkreślić, wydobyć.
  Teraz jest tak sobie.
  No i nie gniewaj się. Piszę tylko o obrazie, i tylko o swoim odbiorze.

  • julka d
  • 31 grudnia 2018, 08:45:25

  Бёяєlє, nie troszczę się o podobieństwa, bo to ani wskazane, ani zdrowe nie jest i nie wiem skąd wziąłeś taki wniosek. poprosiłam, żebyś pokazał swój ulubiony obraz lub autora, bo chciałam zobaczyć co się podoba tobie, bo to najprostszy sposób na zrozumienie, zamiast wypisywać kilometry wywodów. napisałam, co widze na zaprezentowanym przez ciebie obrazie, nawet nie napisałam czy mi się podoba czy nie. ucieszyłam się, że zrozumiałam jak różne są nasze potrzeby estetyczne. ale zauważ, że w przeciwieństwie do ciebie nie podjęłam najmniejszej próby żeby 'naprawić' twój obraz wg swojego pomysłu, ani nie wyruszyłam z misją ratunkową dla twórcy. uznałam prawo do swobody twórczej autora. i nie było od początku we mnie ani żalu, ani agresji, ani chęci żebyś zmienił zdanie o mojej pracy, bo świetnie rozumiem i uważam za normalne, że może się nie podobać. a z różnorodności w sztuce się ciesze jak nie wiem co.

  pozdrawiam i wszystkiego dobrego na nowy rok:)

  • julka d
  • 31 grudnia 2018, 08:52:02


  Małgosiu:) moja praca mieści się w pojemnym określeniu abstrakcji rozbitej na dziesiątki 'podkierunkow'.
  moim zdaniem nie jest zasadne tak drobiazgowe jej rozbieranie, szukanie idealnej symetrii itd. ale to moja perspektywa:) masz swoją i bardzo dobrze. i w żaden sposób sie nie gniewam, bo jak napisałaś, to twój odbiór, a nie pretekst do sporów, czy gniewów:)) tak że luzik:) przeczytałam z uwagą i dzięki za zajrzenie i się podzielenie:)

  pozdrawiam noworocznie:)

  • julka d
  • 31 grudnia 2018, 08:52:33

  coco:)

 • No proszę! Wyspana Julka - dziewczyna jak złoto :)

  • julka d
  • 31 grudnia 2018, 09:38:06

  i tego się trzymajmy :D :D

DODAJ KOMENTARZ: Skasowanych treści nie można komentować