GADKA O GĄSCE NA GŁOSCE - G

Autor: julka d, Gatunek: Poezja, Dodano: 14 sierpnia 2017, 14:56:34

GĄSKA

Krągława gąska – gorąca głowa

gonić gdzieś ciągle była gotowa.
Huragan ścigać? To bagatelka!
Nie wygrać w golfa? Toż to obelga!
Gejzer energii! W gąszczach jak fryga
gąska Jagusia gibka, gorliwa,
wygina nogi, kręgosłup, ogon,
gawrony z góry gapią się z trwogą.
 
W mgłach i szarugach, też w grząskich bagnach,
tam gdzie świergotka zakłada gniazda,
srogie treningi i gimnastyka
– niedostrzegalnie już drga jej grdyka!
Nie goni śmigła gąska w gałgankach:
pepegi, getry w gładkich granatach,
Jagusia zgrabnie wciąga na nogi,
nic się nie grzebiąc, gdy są nagrody.

Mnogość rozgrywek gąska wygrała,
tego gagatka Gniewka ograła
w ringo i w kręgle. Nagrodą – gwiazdka
z wstęgą na rogach, gwizdek, agrafka.
 
Gąska w podrygach zapobiegliwie
z gracją grabiła gęste igliwie.
Zgarniała grzyby, igły, jagódki,
w gamie indygo szargając gatki,
gdyż niebogata gąska na galę,
ściągnęła gości w szczerym zapale.
 
Gęś elegantką, także w drobiazgach:
gawroszka, wstęga (pigment w szmaragdach).
Szereg szczegółów: gumki, grzebyki...
na galę wygląd godny uwagi!

Zgniłe granaty? Głodówka? Nigdy!
Grejpfruty, gruszki, ogonki pigwy
i gorzkie grzanki w wyciągu z głogu,
bagietka, rogal, z ogórkiem jogurt.
W błogości goście gryźli szparagi,
degustowali pyszne pierogi,
słuchając grajków gry na gitarze
i gniewnych songów. W ogólnym gwarze
guziec i kogut z gronostajami
figo-żonglerkę demonstrowali,
gdyż zgromadziła gąska na galę
grono magików wcale niemałe.

Szarą godziną przez megafony
gęś ogłosiła koniec gościny.
Wieczór przygasał, był czas pożegnań,
gąska Jagusia, chociaż niegniewna,
już główkowała, jak zagrać gamę,
zaangażować w grę też gęgawę,
gąsiora Grzesia. G-dur na gęślach
z drągów grabowych (jakaż mordęga!)
– lecz dla Jagusi żadna fatyga.
Nie jest jej w głowie się wylegiwać,
gderać, grymasić, gęgać gęgliwie,
zganiać na gorset, gęstą fastrygę,
grubą łodygę, wąskie nogawki,
gorące gofry, gwarne ślizgawki.
Gnuśnieć jak głuptas – to żadna gratka
słyszeć gadanie: gąska – guzdrałka,
gdyż to pogłoska i gruba bujda.
Za co się weźmie, wszystko się uda!
Jest energiczną i dumną gąską
pomagającą gąskom niewąsko.
GĄSKA 2

Komentarze (19)

  • Gąska bardzo fajna.

  • ile powynajdywanych słówek:)

    • julka d
    • 14 sierpnia 2017, 20:37:39

    Beatrix dziekuję.

    valerka, dzięki.
    :)

    • julka d
    • 14 sierpnia 2017, 20:38:42

    Anetko, Saro, dziękuję za okienka:)

    • julka d
    • 15 sierpnia 2017, 09:13:40

    Ir_
    Nata Re
    mowa trawa
    dziękuję:)

    • julka d
    • 15 sierpnia 2017, 19:39:33

    Paweł :)

    kb :)
    GC :)

    dziękuję.

    • me to
    • 15 sierpnia 2017, 21:07:26

    chyba jedna z ciekawszych propozycji jaką tutaj udało mi się zaobserwować, ale czemu tak naiwnie ?

    • me to
    • 15 sierpnia 2017, 21:11:22

    może być dla dzieci w teatrze :)

    • julka d
    • 15 sierpnia 2017, 21:18:46

    bo to dla dzieci z wadami wymowy...
    dziękuję za kom:)

    • me to
    • 15 sierpnia 2017, 21:56:27

    dziękuję również za wyjaśnienie

    • me to
    • 15 sierpnia 2017, 21:57:36

    biedne dzieci teraz się namęczą :)

  • Fragmentami - bardzo fajne, ale jako całość - słabo. Główny mój zarzut - chaos. Brakuje tu jakiejś głównej myśli, związku między frazami, a też - między przygodami. Brakuje jakiejś mocniejszej nici wiążącej tekst. głównej myśli.
    Coś tu rwie się, coś tu wyskakuje na chwilę i chowa się, niepotrzebnie zajmując uwagę.
    No i czasem słowa nie mają pokrycia "w przyrodzie". A to, w przypadku wiersza dla dzieci - ryzykowne: gąska może wyginać swoje ciało, ale - ogon? Ogon składa się ze sztywnych piór!

    W pierwszej strofie przedstawiasz fajną, energiczną postać - gąskę. Gąskę, która ma w sobie tyle energii, że jest gotowa "ścigać huragan". Dalej piszesz, że gąska wygrywa w golfa. Gra w golfa, niestety, nie kojarzy się ze ściganiem huraganu, ani kreceniem się jak fryga...

    No i - dlaczego "gawrony z góry gapią się z trwogą"? Czy dalej, w wierszu, wyjawiasz powód trwogi gawronów?

    Te uwagi dotycza tylko pierwszej strofki! A przecież cały wierszyk jest jakiś taki... No nie wiem, jak go nazwać. "Za prędki"?

    Myśl, przynajmniej moja, nie nadąża.

    Krągława gąska – gorąca głowa
    gonić gdzieś ciągle była gotowa.
    Huragan ścigać? To bagatelka!
    Nie wygrać w golfa? Toż to obelga!
    Gejzer energii! W gąszczach jak fryga
    gąska Jagusia gibka, gorliwa,
    wygina nogi, kręgosłup, ogon,
    gawrony z góry gapią się z trwogą.

    .

    Nie wiem też, jak ma się puenta do całości.

    Jest energiczną i dumną gąską
    pomagającą gąskom niewąsko. -

    "Pomagającą gąskom niewąsko"? W czym? Przez cały wiersz o tym ani słowa.



    • julka d
    • 16 sierpnia 2017, 16:17:19

    Tresc wierszykow bajek dla dzieci bardzo czesto nie ma pokrycia w przyrodzie.roi sie od calineczk plastelinowych ludkow spycharek i innych zabawek zwierzayek mowiacych ludzkim glosem.tym sie w ogole nie przejmuje bo dzieci xnakomicie sobie z tym radza wtecz uwaxam to za zalete bo to wlasnie przyciaga dzieci(ja tak mialam)i prowokuje do otworzenia ksiazezcki
    Zeby sie na chwile przeniesc do innej rzeczywistosci.
    GAsce mojej nadslam takie cechy ito jest glowna myslze mozna pokonac swoje slabosci tu spowodowane cechami anatomicznymi(podkreslilam-kraglawa)ize ona ta gaska umie na sukces pracowac cieszyc sie nim i ta radoscia dzielic
    Golf nawiazuje do sportow spokojniejszuch-kregli i ringo.gaska jest ambitna lubi ruealizacje. Jest tez zaradna i goscinna.
    Dlaczego gawrony sie gapia z trwoga ? Bo dla nich wyczyny gaski to sporty ekstremalne tsk jak i przygotowywanie sie do roznych turniejow.
    W czym pomaga gaska? We wdzystkim w czym moze a ze pomaga niewadko wiec pewnie moze duzo
    Czesci sa od sibie oddzielone ale mlze warto wyrazniej je odzielic gwiazdkami
    I o taka dynamike mi chodzilo
    Malgosiu dziekuje za uwagi
    Ptzepradzam za literowki ale posze z telefonu
    Pozdrawiam

    • julka d
    • 16 sierpnia 2017, 18:52:16

    Małgosiu, mam nadzieję, że z uśmiechem obejrzysz :) ta druga to następna ilustracja do tego wierszyka, nawet postarała sie wygiąć ogon :))

    https://www.google.pl/search?q=gęś&tbm=isch&imgil=JxhyPCmLPMRBaM%253A%253BaIHOfEIh484GEM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.ptakiozdobne.pl%25252F423_Ges_Emdenska.html&source=iu&pf=m&fir=JxhyPCmLPMRBaM%253A%252CaIHOfEIh484G

  • piekna gąska, Julko. tyle, że nie udało jej się wygiąć ogona. Ona tylko poruszyła ślicznie swoim kuprem. Kuper to tylna część tułowia gęsi, ale nie ogon. Na ogon skłądają się same części sztywne. Nie można ich wygiąć tak, żeby wygladały jak wygięta szyja flaminga, wygięty koci grzbiet, czy nawet koci ogon.
    Na ogon gęsi, podobnie jak u każdego ptaka, składają się zrośniete kregi kregoisłupa (ost. odcinek), a więc - sztywna kość, oraz pióra. Sterówki u gęsi to takie pióra, które mozna wykorzystać do pisania (gęsie pióro!). Czy widziałąś sterówki, które wyginają się jak koci grzbiet? Dutka to taka sztywna rureczka w piórze.
    Gęsiego ogona nie można wygiąś, ale można go, w całej jego sztywności, skierować ku górze, ku dołowi, a nawet na boki. Jednak zawsze pozostanie sztywny.
    Kręcenie kuprem to nie wyginanie ogona;)

  • Flaming i jego wygięta szyja, orza ogon, którego nie może wygiąć:

    http://m.ocdn.eu/_m/59fcc0eec233cfe511ded65a05cbb810,14,1.jpg

    Kot i jego wygiety ogon, a też - wygiety grzbiet:

    http://s8.flog.pl/media/foto/6734844_tak-sie-robi-koci-grzbiet.jpg

    • julka d
    • 17 sierpnia 2017, 17:09:46



    Małgosiu, dlatego prosiłam o oglądanie linku z gąską z uśmiechem. ale jeśli już, to uważam, że najpierw należałoby dookreślić, co to wyginać. bo w słowniku synonimów jest tego sporo, jest też - krzywić, a to już by się zgadzało z: Gęsiego ogona nie można wygiąć, ale można go, w całej jego sztywności, skierować ku górze, ku dołowi, a nawet na boki.
    w moim bajkowierszu gawrony nie mają pojęcia o szczegółach anatomicznych zwierzątek i stąd ich trwoga. poza tym znowu - to bajka, nie lekcja, różne mogą się dziać historie. no bo jaki sens jest sprzeczać się o wyginanie ogona, jeśli gęś biega w trampkach, gra w kręgle i zbiera grzyby?

  • JUlka, gęś w wierszu może nawet z ogonem rozmawiać. I ogon może mieć nawet filozoficzne spojrzenie na świat. Od wiersza też zależy, czy kamień może być miękki, a "śnieżek niebieski". W Twoim wierszu akurat to wyginanie ogona nie pasuje mi do całości, w której, jak na takie wyginanie czegoś jest za mało (może własnie dziwacznych sytuacji).

    Samo wyginanie, czy nie wyginanie jest tylko drobnym elementem tej całości, która jest wg mnie - ogólnie - taka sobie. Głownie chodzi mi o brak jakiejś związłości. Jakoś chaotycznie to wygląda.

    Ale są naprawdę fajne fragmenty.

    I rysunki są ładne.

    • julka d
    • 17 sierpnia 2017, 17:27:52

    dziękuję:)